• Türkçe
  • English

Kakaonun Sağlığa Faydaları

Kakaonun Sağlığa Faydaları

Kakaonun ilk olarak Maya uygarlığı tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. 16. yüzyılda İspanyollar tarafından Avrupa’ya tanıtıldı ve hızla sağlığı geliştiren bir ilaç olarak popüler hale geldi. Kakao tozu, kakao çekirdeklerinin ezilmesi ve kakao yağının arıtılmasıyla yapılır. Kakao, çikolata üretimindeki rolüyle ünlüdür. Bununla birlikte, modern araştırmalar, sağlığınıza fayda sağlayabilecek önemli bileşikler içerdiğini ortaya çıkarmıştır.

Polifenoller bakımından zengindir

Polifenoller, meyve, sebze, çay, çikolata ve şarap gibi gıdalarda doğal olarak bulunan antioksidanlardır. Bunlar, inflamasyonu azaltma, kan akışını iyileştirme, kan basıncını düşürme ve kolesterol ve kan şekeri seviyelerini dengeleme dahil olmak üzere birçok sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Kakao, en zengin polifenol kaynaklarından biridir. Özellikle güçlü antioksidan ve antienflamatuvar etkileri olan flavanoller bakımından çok zengindir. Bununla birlikte, kakao işleme ve ısıtma sırasında, yararlı özelliklerini kaybedebilir. Aynı zamanda acılığını azaltmak için sıklıkla alkali işleme tabi tutulur, bu da flavanol içeriğinde % 60’lık bir azalmaya neden olur. Bu nedenle kakao büyük bir polifenol kaynağı olmasına rağmen, kakao içeren tüm ürünler aynı faydaları sağlamayacaktır.

AR-GE REKLAM ANKET FOTO VİDEO BÖLGELER
pembe film